Bahrain

Bahrain announces first round of elections

- Advertisement -

The results of the first round of the municipal elections held on Saturday November 12 across Bahrain have been announced

The run-offs between the two contenders with the highest votes in the constituencies where there was no clear winner in the first round will be held on Saturday November 19.

Muharraq Governorate:

Constituency 1

Run-off: Mohamed Yusuf Ahmed Ali Al Mahmood

Advertisement

Abdulaziz Yusuf Hasan Abdullah Buzaboon

Constituency 2

Run-off: Dalal Isa Jasim Hamad Mohamed Al Muqahwi

Advertisement

Mohamed Ahmed Yusuf Ahmed Al Sendi

Constituency 3

Run-off: Abdulqader Mahmood Abdulqader Abdulrahman

Advertisement

Basem Abdullah Ali Mujadami

Constituency 4

Run-off: Abdulaziz Ahmed Mohamed Ahmed Abdullah Alnaar

Advertisement

Layali Husain Shehab Hussain Haider

Constituency 5

Run-off: Saleh Jasim Sultan Jasim Buhaza

Advertisement

Ramadhan Bakheet Ramadhan Mulla

Constituency 6

Winner: Fadhel Abbas Hasan Ahmed Aloud

Constituency 7

Winner: Ahmed Mohamed Abdullahtif Ahmed Al Muqahwi

Constituency 8

Run-off: Mohamed Adel Yusuf Abdulatif Al Muqahwi

Ramzi Juma Saad Eid Al Jalaleef

Northern Governorate:

Constituency 1

Winner: Sayed Shubbar Ebrahim Fakher Alwedai

Constituency 2

Run-off: Badreya Ebrahim Abdullah Mohamed Abdulhusain

Basem Ali Jaafar Abdullah Abuidrees

Constituency 3

Run-off: Mohamed Saad Saleh Saad Mebar Aldoseri

Belal Ismaeel Belal Ismaeel Saad

Constituency 4

Run-off: Salman Mohsen Abdraboh Abdullah

Faisal Mohamed Ali Abbas Shabib

Constituency 5

Run-off: Tareq Jaafar Mohamed Al Farsani

Isa Abdulali Salman Yousif Al Asfoor

Constituency 6

Run-off: Abdullah Abdulhameed Abdullah Ashoor

Suad Ali Salman Khalaf

Constituency 7

Winner: Zaina Jasim Ali Jasim

Constituency 8

Run-off: Jasim Mohamed Yusuf Hejris

Yaseen Zainalabedeen Mohamed Zainal Abdullah

Constituency 9

Run-off: Abdullah Mubarak Belal Mubarak

Mohamed Abdulredha Husain A.Rahim Al Ansari

Constituency 10

Winner: Abdullah Shareeda Khalil Ebrahim Al Thawadi

Constituency 11

Run-off: Abdullah Ebrahim Khamis Rashed Al Thawadi

Ahmed Ali Rashed Al Mannaei

Constituency 12

Run-off: Zainab Mahmood Ali Abdulhusain Al Derazi

Mohamed Jasim Mohamed Rajab

Northern Governorate:

Constituency 1

Run-off: Eman Hamad Hasan Abdullah

Abdullah Saleh Juma Darraj

Constituency 2

Run-off: Mubarak Faraj Mubarak Saad

Ahmed Khalifa Dasmal Khalaf

Constituency 3

Winner: Abdullah Ebrahim Abdullahtif Ebrahim

Constituency 4

Run-off: Mohamed Husain Abdulrahman Ahmed Darraj

Omar Abdulrahman Mohamed Abdulrahman

Constituency 5

Run-off: Khaled Saleh Mohamed Qayed Shajira

Ebrahim Abdulrahman Mohamed Ali Al Najjar

Constituency 6

Run-off: Ahmed Abdullah Ali Ebrahim Alabdlla

Ebrahim Abubakr Ali Mohamed

Constituency 7

Winner: Abdullah Ahmed Ebrahim Bubeshait

Constituency 8

Run-off: Ali Abdulhameed Ali Yusuf Sulaiman Al Shaikh

Mohamed Hamad Jasim Alchuban

Constituency 9

Run-off: Hamad Ali Rashed Zaid Ali Al Zeabi

Hamad Mohamed Rashed Fahad Al Doseri

Constituency 10

Run-off: Mohamed Najeeb Isa Mohamed Buhamad Al Saqer

Hasan Saqer Hasan Hasan Al Doseri

Comments

Source
bna.bh

Related Articles

Back to top button